Prodejna otevřena

Je vodní dýmka škodlivá?

Američtí vědci zjistili, že vodní dýmka škodí méně než cigarety. Nebo je to snad naopak? Těžko říct. Článků a studií na toto téma bychom jistě našli dost a každý s trochu jiným úhlem pohledu. Pojďme si to rozebrat.

Zdraví je to nejvzácnější, co máme a vodní dýmka v souboji se salátem a hodinkou pohybu na čerstvém vzduchu u vašeho těla asi nevyhraje, přesto bychom rádi vyvrátili několik mýtů o našem milovaném zlozvyku.

 

Neodbornost studií

Většina takzvaných studií, které na nás zaútočí na webu při hledání účinků vodních dýmek na zdraví, nejsou připravovány ve spolupráci s lidmi, kteří rozumí její přípravě. Správný postup a použití kvalitního vybavení a tabáku by měl být základ. U studií tomu často tak není a není divu, že při použití nekvalitní dýmky, špatného tabáku a nezvládnutého postupu je dopad na zdraví testovaných mnohem vyšší.

 


hz denča-10Cigarety vs. vodní dýmky

Takže, co je zdravější - cigarety nebo vodní dýmka? Tahle otázka pálí především kuřáky z obou stran barikády. A přitom je to jako míchat jablka a hrušky. Ano, v obou případech se sice kouří tabák, ale v jeho spalování je diametrální rozdíl. Zatímco u kouření cigarety se tabák spaluje při teplotě kolem 900°C a zůstává po něm pouze popel, ve vodní dýmce se tabák zahřívá při teplotě kolem 200°C a dochází u něj k vaporizaci melasy, která po sobě zanechává pouze popálené tabákové listy. Při vyšší teplotě spalování navíc vzniká více toxinů, které se následně usazují v těle. Také cesta ochlazeného kouře z dýmky a horkého kouře z cigaret je rozdílná a jinak na tělo působí. 

 

Správná volba uhlíků

Výše jsme mluvili o rozdílu ve spalování mezi cigaretami a vodními dýmkami. Pro správné spalování v případě vodních dýmek je potřeba mít kvalitní uhlíky z přírodního dřevěného uhlí. Rychlozápalné uhlíky jsou jistě praktičtější, ale obsahují velké množství různých chemických látek, které ovlivňují jak naše zdraví, tak celý kuřácký zážitek a rozhodně nejsme jeho zastánci. Smutné je i to, že se u některých vědeckých studií nevěnuje celkovému heat managmentu správná pozornost. V některých případech je dokonce uhlík umístěn přímo na tabák, což je asi jako nalít kofolu do drahého francouzského vína. Každý dýmkař dobře ví, že pohybování s uhlíky a regulace tepla má na kvalitu kouření nezanedbatelný vliv. Pokud ho tedy podceníte, je jasné, že se do vašeho těla dostává velké množství toxinů ať už ze samotného uhlíku, nebo z přepáleného tabáku.

 

 

 

Nikotinová závislost

Závislost není zdravá už jen proto, že z nás tvoří otroka určitých tužeb, bez kterých se nemůžeme obejít. I vodní dýmka nás zásobuje nikotinem, který je vysoce návykovou látkou. Tady si možná trošku dopomůžeme srovnáním s cigaretami. Mohlo by se zdát, že vzhledem k objemu kouře je obsah nikotinu v jedné dýmce vyšší než třeba v krabičce cigaret. I za ne zcela adekvátních kuřáckých podmínek se dle několika studií u kouření jedné dýmky uvolní cca 2 mg nikotinu, což je srovnatelné asi se dvěma cigaretami. Ani vášnivý kuřák vodní dýmky tedy pravděpodobně nedorovná denní spotřebou tvrdého kuřáka. Je ale potřeba dát pozor na návyk, který nikotin vyvolává i v malém množství. Mnozí kuřáci vodní dýmky bohužel časem přesedlají i na cigarety. 

Zdraví máme jen jedno, takže je třeba na něj dávat pozor a pamatovat především na důležitou míru. Nezapomínejte, že kouření vodní dýmky je mimo jiné také rituál a jako takový by neměl být zcela každodenní záležitostí. Dbejte o své zdraví a občasná dýmka vám nejspíše neuškodí.   

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení