Prodejna otevřena

10 zajímavostí o vodní dýmce, které jste možná nevěděli

Vodní dýmky mají opravdu bohatou historii a stále je na nich co objevovat. A tak kromě správné přípravy je dobré znát i pár zajímavostí, které jste možná vůbec netušili.

 1. Oslovujeme, voláme, dýmko!

Vodní dýmka má po světě mnoho názvů a ke každému přišla trošku jiným způsobem. Podívejme se alespoň na tři nejznámější.

 • Hookah – Slovo je odvozené z hindského slova huqqa, majícího kořeny v arabštině s významem ‚láhev‘ nebo ‚nádoba‘. V kolonizované Indii, kde se Britové poprvé setkali s vodní dýmkou, pak vzniklo slovo hookah.
 • Shisha – Další název, používaný především v zemích bývalého Osmanského impéria, je odvozen z tureckého şişe – arabsky Šīšah, což znamená ‚skleněná láhev‘. Dnes je především termínem pro tabák, jenž se do vodních dýmek užívá.
 • Nargilah – V prastarém sanskrtu znamená slovo nārikela ‚skořápka kokosu‘, ze kterých se dýmka původně vyvíjela. Z toho pak vzniklo arabské a hebrejské slovo Nargilah.

Našli bychom mnoho dalších jmen, například Tobamel, Maasel, Qalyān nebo Tombak – pokud vás baví etymologie, u dýmek se dá bádat do aleluja.

 

 1. Dámy s dýmkou

Větší rozšíření vodních dýmek přišlo v 19. století, kdy se exotický rituál stal lákavou módní záležitostí. Zajímavé je, že to byly především ženy, které si vodní dýmku dopřávaly. Vysvětlení tohoto jevu tkví v tom, že příprava a kouření vodní dýmky vyžaduje čas. Majetní muži měli toho času mnoho obchodních, politických a společenských povinností, zatímco jejich manželky či dcery měly čas na různá rozptýlení. Například klábosení u vodní dýmky.

 

 1. Nej vodní dýmky světa

Největší vodní dýmka na světě stojí v Hollywood Hookah Lounge v Los Angeles. Na výšku měří pět metrů a na šířku jeden. Nejdražší dýmky vyrábí švédská firma Desvall Hookah. Tyto dýmky jsou vyrobené na zakázku z drahých kovů a diamantů. Jejich cena dosahuje 100 000 dolarů.

 

 1. S melasou na věčné časy

A už nikdy jinak! Není to vůbec dlouho, co se vytvořila směs tabáku a medu, ze které se vyvinul dnešní tabák do vodních dýmek. Dřív se totiž používal normální sušený tabák. 

 

 1. Vodní dýmka jako politický nástroj

V zemích blízkého východu, kde je vodní dýmka nedílnou součástí společenského života, je i častým předmětem politických roztržek. Tématy mohou být protesty za nižší spotřební daň nebo aktuálně zavírání hookah lounges během pandemie koronaviru. Také mohou být součástí politické agitace, v tomto případě se připravená dýmka nabízí voličům v rámci kampaně.

 Ignis pro hz 2-28

 1. Ovocná korunka

Už dvě století nazpět se při speciálních příležitostech u vodní dýmky používalo vydlabané ovoce namísto korunek. Ovoce totiž dodává tabáku další rozměr chuti. Připravit ovocnou korunku ale není jen tak a je potřeba čas, trpělivost a pečlivost. Výsledek ale stojí za to.

 

 1. Odmítnutá dýmka hozená rukavice

Odmítnout pozvání ke společnému kouření vodní dýmky se dříve chápalo jako velká urážka. Pozvání bylo pokládáno za vyjádření úcty a důvěry, takže slušnost velela ho přijmout. Ani dnes byste takové pozvání v tradičnějším prostředí neměli brát na lehkou váhu a dát hostiteli najevo, že jste si vědomi prokázané cti.

 

 1. Tabákové chutě

Původní orientální vodní dýmky sloužily k inhalaci vonných bylin, konopí nebo hašiše, jež měly přinést omamné účinky. Někdy se dýmky používaly také jako anestetikum. Ale na přelomu 16. a 17. století přinesli misionáři tabák na dvůr Mughalského císaře Akbara Velikého (Mughal byla říše na území dnešní Indie a Pákistánu) a ten se postupně začal šířit po celé Asii. 

 

 1. Dýmky starých Indiánů

Výzkumníci zjistili, že američtí Indiáni ke kouření tabáků a bylin používali vydlabanou dýni naplněnou vodou. Existují i divoké teorie o překonání Atlantiku dávno před Kolumbem a rozšíření tohoto zvyku do Afriky a dál do Asie.

 

 1. Alenka v říši dýmkařů

V světoznámém díle Lewise Carrolla, Alenka v říši divů, se objevuje postava kouřící housenky – v anglickém originále hookah-smoking caterpillar. Předmětem sporů je dodnes její význam. Carroll jím buď chtěl dodat své postavě nádech exotiky, nebo naznačoval, že je zkouřená. To byla v té době častá záměna v rámci zaběhnutého stereotypu, že kuřáci vodních dýmek jsou vlastně kuřáky opia nebo hašiše.  

 

  Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení